Diocese of Chalan Kanoa Bishop Emeritus Camacho dies

Archdiocese of Agana on passing of Bishop Tomas A. Camacho

 

 

Bishop Emeritus of the Diocese of Chalan Kanoa (Saipan) Tomas A. Camacho died Sunday on his native island of Saipan. He was 84.

 

Camacho was born in Chalan Kanoa on Sep.18, 1933, to Vidal Palacios Camacho and Maria Aguon Camacho. He was ordained a Catholic priest on Jun. 14, 1961, at the age of 27.

 

Camacho was appointed the first bishop of the newly created Roman Catholic Diocese of Chalan Kanoa on Nov. 8, 1984, by Pope John Paul II. He was consecrated on January 13, 1985.

 

Camacho served as Bishop until his retirement on Apr 6, 2010, at the age of 76. Immediately after his retirement, he was named bishop emeritus of the diocese. He was succeeded by Ryan Pagente Jimenez, who was ordained as the new bishop on August 14, 2016.

 

Archdiocese of Agana extends prayers for late Bishop Tomas A. Camacho

 

The Archdiocese of Agana has learned of the death of Bishop Tomas A. Camacho, Bishop Emeritus of the Diocese of Chalan Kanoa.

 

Archbishop Michael Byrnes and the Catholic Church on Guam express their deep sorrow and extend prayers for the longtime Chamorro clergyman.

 

Bishop Tomas was very well-loved on Guam, Saipan and the Marianas, serving in the priesthood for 56 years. We lift him up in prayers and extend our condolences to his family and those closest to him.

 

Just as the Diocese of Chalan Kanoa is doing, we ask all faithful to remember Bishop Tomas during Mass and prayers.

Please click here to subscribe to our digital online edition

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Pacific Island Times

Guam-CNMI-Palau

Location:Tumon Sands Plaza

1082 Pale San Vitores Rd.  Tumon Guam 96913

Mailing address: PO Box 11647

           Tamuning GU 96931

Telehone: (671) 3004210/(671) 929 - 4210

Email: pacificislandtimes@gmail.com

© 2023 by "This Just In". Proudly created with Wix.com